Na cestách na vozíku s Tomášom Masarykom

Na cestách na vozíku s Tomášom Masarykom

Cestovanie je v dnešnom svete atraktívna téma. Veľa cestovateľov však zabúda doceniť to, aké jednoduché je kúpiť si zľavnenú letenku, prísť na letisko 45 minút pred odletom a bezhlavo nastúpiť do lietadla. Tomáš Masaryk má pri cestovaní celkom iné zážitky. Vyspovedali sme jedného z najpovolanejších v téme cestovanie na vozíku. Tomáš cestuje často. Vlastne sa stavíme, že cestuje častejšie ako ktorýkoľvek iný vozičkár na Slovensku. Či už je to v roli tenistu, motivačného rečníka alebo za prácou, vždy je to o čosi náročnejší proces. V článku nám Tomáš prezdradil viac o svojich cestách a, samozrejme, nezdabudol povzbudiť ostatných vozičkárov a dať im tipy, ako zvládnuť cestovanie s invalidným vozíkom tak, aby nemusel byť výhovorkou či obmedzením.

Vieme, že sa venuješ mnohým aktivitám. Popíšeš nám akým a v akom pomere sa im venuješ?

Mnohým aktivitám je úsmevné pomenovanie. Som reprezentat Slovenska v tenise na vozíku. Popri tom mám však aj normálnu prácu, ako každý. Robím obchodníka pre zahraničnú spoločnosť. Povedal by som, že okolnosti života ma dostali tam, kde som dnes, preto cítim, že moja činnosť motivačného speakera je presne to hobby, ktoré dáva veľa mne, no verím, že aj iným ľuďom. 

Ako vyzerá tvoj týždeň?

Jednoducho, no nie vždy rutina. Sadnem na svoj vozík, pozriem si naplánovaný kalendár a idem na to. Žijem však dosť športový lifestyle. Každý môj deň musí obsahovať aspoň jednu aktivitu spojenú so športom, alebo tenis samotný. 

Pomerne často cestuješ. Kvôli akým aktivitám najčastejšie cestuješ? Aké dopravné prostriedky využívaš na cestovanie?

Najviac cestujem svojím autom. To svedčí o najazdených 40 000 km ročne. 🙂 Využívam však aj leteckú dopravu, vlastne takmer vždy keď sa chystám do zahraničia. Najčastejšie do zahraničia cestujem kvôli športu a udalostiam s ním spojenými.

V čom vnímaš najväčšie obmedzenia pri cestovaní na vozíku?

Stále je problémom bezbariérovosť. Najviac verím v to, že sa to v budúcnosti zmení, aj keď ja už budem na to starý, môžem veriť že to pomôže mnohým aktívnym ľuďom na vozíku. Avšak musím povedať, že niektoré krajiny si na tom záležať naozaj dajú a mnohé iné by si z nich zas mali brať príklad.

Vnímaš prípadne nejaký posun za posledné roky čo sa týka prístupnosti jednotlivých dopravných prostriedkov pre vozičkárov?

Myslím, že áno. Veľa obchodných centier je dnes bezbariérových, autobusy sú prispôsobené pre jazdu ľudí na vozíku, čo vie o dosť uľahčiť prepravu a je to pomerne rýchle, takisto ako napríklad vlaky. Je však u nás stále dosť prekážok a vecí, ktoré nie sú dotiahnuté do konca 

Aké pomôcky ti uľahčujú cestovanie?

Pri lietaní je to hlavne servis letiska, už pri check-ine viete, že sa len nahlásite a o všetko bude postarané počas letu. Niekedy však stále existuje riziko, že vám pri vstupe zapatrošia vozík a batožinu.

Potrebuješ na cestovanie autom špeciálne upravené vozidlo alebo si vystačíš z bežným prevedením a vhodnými pomôckami?

Samozrejme, vozidlo mám prerobené na ručné ovládanie.

Ako vyzerá cestovanie lietadlom na vozíku? Čaká ťa iný boarding proces či nejaké ďalšie postupy, na ktoré musíš myslieť?

Áno, spomínaný check-in, kde potom vedia, že ste na vozíku s potrebujete pomoc, aby ste sa dostali do lietadla. Vedia vám však prideliť aj osobného asistenta, ktorý je s vami až do odletu.

Aké pomôcky si môžeš zobrať na palubu a aké naopak idú do podpalubia?

V podstate nie sú nijaké výnimky. Napadá mi akurát podsedák a ostatné veci, ktoré nevyhnutne potrebujete.

Ak cestuješ za dovolenkou, ako tráviš čas? Aký typ dovolenky ťa baví?

Ako som spomínal, športový lifestyle, takže čas trávim rád zmysluplne a aktívne. Mám rád more, ale nie len na lehátku na pláži, rád to spojím so športovými aktivitami.

Ako využívaš čas počas cestovania?

Väčšinou mám slúchadla počas celej cesty a počúvam hudbu ako podmaz.

Máš nejaké ďalšie tipy či rady ohľadom cestovania? 

Ľudia na invalidných vozíkoch by mali zabudnúť na strach a začať si užívať život plnými dúškami pri nových dobrodružstvách. . 

 

Napíšte váš názor