Ako priviesť deti na vozíku k športu

Ako priviesť deti na vozíku k športu

Ako motivovať deti k pravidelnej aktivite, ktorú môžu vykonávať aj na vozíku? Jednoduchú odpoveď a zopár tipov nám poskytol úspešný tenista na vozíku Tomáš Masaryk, ktorý sa športu venuje od nepamäti a zároveň je sám otcom. Šport je pre deti na vozíku vynikajúci tréner disciplíny, ale aj vášnivé hobby a priestor na začlenenie sa do komunity.

Športu sa venuješ celý život. Teda, oba životy. 🙂 Čo pre teba v živote znamená šport? Čo ti dal?

Šport je mojím životným fenoménom, dáva mi všetko od vypustenia adrenalínu po súťaživosť, pocit resetu hlavy, v podstate vášeň pre život. 

Prečo si sa po zranení rozhodol práve pre tenis na vozíku?

Hľadal som fyzicky náročný šport aj na vozíku, keďže predtým to bol futbal. A musím uznat, podarilo sa, pretože tenis je dosť náročný.

Čo ovplyvnilo tvoje rozhodovanie? Zisťoval si si napríklad kvalitu a možnosti jednotlivých športov pred finálnym výberom?

Niektoré športy som dokonca aj vyskúšal, no najviac ma chytil tenis, asi vďaka tej fyzickej náročnosti, ktorú som tak vyhľadával. Ale celý život sa riadim tým, že človeku nič nepadne len tak do lona bez snahy a úsilia.

V dnešnej dobe nie je väčšina ľudí tak fyzicky aktívnych. Výrazne to vieme pozorovať pri deťoch. Ako to vnímaš?

Je to jasné a prirodzené v našej online dobe smart phonov, notebookov a podobne. Plus, COVID obmedzil výrazne samotné športovanie ako prácu, hobby či zábavu. Ďalšia vec, športy vyžadujú financie, ktoré nie každý dnes má a je ochotný míňať práve takto.

Snažíš sa svoje deti viesť k športu? Ak áno, ako  akým športom sa venujú?

Áno, obaja športujú . Dcéra hrá tenis a syn futbal. Obaja tak majú ku mne istú podobnosť, tenis aktuálne a futbal pred autonehodou. Ale myslím, že je to hlavne o tom, že ich to naozaj bavî, keďže tieto športy si vybrali prirodzene sami a dobrovoľne. 

Mnohý rodičia, ktorých dieťa zostane na vozíku, rozmýšľajú ako ho čo najlepšie podporiť aby žilo naplno. Myslíš, že motivovať dieťa k športu môže pomôcť?

Jasné, nové výzvy treba podporovať a motivovať. To im môže priniesť ovocie nie len po stránke športu, ale aj v živote.

Aké rady by si dal rodičom, ktorí by chceli namotivovať svoje deti k športu na vozíku?

Najlepšie je zobrať ich ísť si rôzne športy vyskúšať. Samozrejme, treba im v tom ukazovať pridanú hodnotu nového stretávania sa s ľudmi s podobným postihnutím, ale aj zlepšenia zdravotného stavu.

Kde hľadať informácie o možnostiach? Druhy športov, možnosti podľa typu hendikepu, súťaže, trénerov a podobne?

Treba kontaktovať občianske združenie, ktoré sa zaoberá športom. Alebo kontakty SPV a SZTPS, kde každý dostane odporúčania. 

Je niečo na čo by si mali dať rodičia pozor pred tým ako začnú podnecovať dieťa k športu?

Jasné, treba si dať pozor na náročnosť športu, aby sme deti zbytočne neodradili, treba nájsť šport, ktorý je adekvátny postihnutia dieťaťa, no zároveň ho vyzýva a posúva vpred.

Aké športové pomôcky či vychytávky máš najradšej?

Pomôcky závisia od telesného znevýhodnenia a typu športu. Treba vždy kontaktovať konzultantov a nájsť adekvátne pomôcky, je to individuálne.

 

Napíšte váš názor