Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere vozíka

Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere vozíka

Výber vozíka nie je ľahký proces. Niekedy to chce kvantum informácií, aby sme naozaj vedeli, čo potrebujeme. Existuje ale lepší pocit, ako zadosťučinenie v podobe pohodlného sedenia na vozíku, ktorého výberu sme obetovali tak veľa času?

Každý však nemá dostatok času na kompletnú analýzu. Poďme si preto načrtnúť faktory, na ktoré by sa pri výbere nemalo zabúdať:

  1. Zdravotný stav, vaše telo
  2. Životný štýl (denná rutina)
  3. Servis a údržba

Položte si otázku na každý z uvedených faktorov. 


1. Aká je moja diagnóza a bez čoho si neviem predstaviť fungovať?

Prvý, no zároveň najdôležitejší bod. Ako dobre sa poznáte? Stavím sa, že počas vášho života ste na sebe odpozorovali veľa vecí. Vašou úlohou teraz bude dobre sa zamyslieť nad vecami ako sú:

  • Sila
  • Kondička
  • Fyzické možnosti (obmedzenia)

V skratke: ak dokážete svoj vozík ovládať manuálne, vaša predstava o tom, že potrebujete elektrický vozík nie je správna. Ten využívajú najmä ľudia, ktorí majú naozaj výrazne znížené pohybové schopnosti a trpia ťažkými zdravotnými postihnutiami, ktoré im neumožňujú poháňať svoj vozík manuálne. 

Ak ale máte pocit, že vaše ruky, srdce, či pľúca nebudú stačiť mechanickému vozíku, odpoveďou je: manuálny vozík + doplnkový pohon, či prídavné koliesko.

Dlhodobo upozorňujeme na to, že vozík, ktorý vám doporučí váš lekár, nemusí byť ten správny. To nie je osobný útok, to je len konštatovanie po viac ako dvadsiatich rokoch praxe. Nie je v silách lekára, aby sledoval trendy vo farmácii, administratíve a konštrukcii vozíkov (žiaľ, často je za doporučením tiež finančný bonus od “tragických” dodávateľov vozíkov).

Tí lepší lekári naslúchajú svojmu pacientovi, povzbudia ho k osobnému vyskúšaniu pomôcky v predvádzacom centre dodávateľa a až následne doriešia administratívu.

Treba preto vziať do úvahy všetky vaše individuálne potreby, ktorým sa vozík musí vo väčšine prípadov prispôsobovať. S tým vám, našťastie, pomôžu naši konzultanti a radi vám podrobne popíšu, aké sú vaše možnosti. Stačí vyplniť tento formulár:

Chyba: Kontaktný formulár nebol nájdený.

Stručnú charakteristiku invalidných vozíkov s odporúčaním nájdete v článku Základné druhy invalidných vozíkov.


2. Ako vyzerá môj deň?

Hľadajte rozumný kompromis. Napríklad – viete, že s vozíkom sa budete prevažne pohybovať po nerovnom teréne, ale máte malý kufor v aute. Položte si otázku, ako často sa budete presúvať autom. Ak to nie je každý deň do práce a domov, ale len občas k lekárovi či na výlety, odporúčame kúpiť si vozík s pevným rámom. „Telo“ vozíka naložíte do kufra, kolesá dáte na zadné sedadlo.

Zložitejšie nakladanie vozíka je nevýhodou – máte však istotu, že v členitom teréne vozík s pevným rámom „prežije“ bez ujmy dlhší čas. Nezabúdajte, že si vozík kupujete minimálne na 5 rokov. Vozík robí službu pre vás a uľahčuje váš každý deň. Preto zachovajte rozvahu. 

Záleží len na vašom pocite a pohodlí. Na rôznorodé prispôsobovanie vozíka taktiež slúžia príslušenstvá a doplnky na vozík

Prečo sú dôležité?

Všetky extra zmeny urobené na váš pokyn sú dobré. A to preto, že cítite určitú túžbu uľahčiť si život ešte o niečo viac. Viete, že s prídavným phonom alebo pohodlným sedacím systémom sa vám bude každý deň jednoduchšie žiť.  Len si to predstavte!


3. Čo ak sa mi v budúcnosti vozík poškodí?

Nie vždy sa distribútori invalidných vozíkov správajú po nákupe lojálne. Často je problémom dožiadať sa akéhokoľvek servisu. Naša filozofia je však iná. Vždy sa môžete obrátiť na regionálneho konzultanta, ktorý váš problém vyrieši alebo vám vysvetlí celý nasledovný proces. Takisto pravidelne organizujeme Servisné dni s odborníkmi v našich showroomoch. Vždy vám vozík s radosťou skontrolujeme a podoťahujeme, aby ste tak predišli škodám.


V Letmo rodine veríme na celoživotné partnerstvo s klientom a v individuálny prístup. Preto dúfame, že sa nám ozvete a spolu nájdeme cestu k tomu správnemu vozíku ušitému na mieru pre vás a zjednodušíme cestu výberu. Stačí, ak nás kontaktujete pomocou formulára pri konkrétnom produkte. Budeme sa tešiť! 

 

Napíšte váš názor