Vianočný darček pre vozičkára? Odporúčania od Iva Páleníka

Vianočný darček pre vozičkára? Odporúčania od Iva Páleníka

Pýtate sa, kto je Ivo Páleník? Ivo je veľký optimista, ktorý je aktívny v mnohých oblastiach pre zlepšovanie života hendikepovaných.  Po novom je aj otcom. Áno, Ivo je na vozíku, no tento fakt Iva neobmedzuje v tom, aby si užíval život plnými dúškami ako všetci ostatní. Taktiež je dobrým človekom a, okrem iného, vám práve pomáha, pretože pripravil celý článok o tom, ako materiálne potešiť vášho blízkeho, ktorý je na vozíku. Prečítajte si článok o nakupovaní, ktorý píše pre vás sám Ivo. 🙂

Veľmi nerád nakupujem. 

Nakupovanie priam neznášam. Teda pokiaľ hovoríme o oblečení či obúvaní. Vysvetlím vám prečo. Moja frustrácia spočíva v tom, že „nikam nepatrím”. Číslo obuvi, ktoré nosím sa nachádza na škále medzi dieťaťom a dospelým. Takmer nemožné nájsť niečo, čo zo mňa nespraví dospeláka v detských topánkach. 

Pri kúpe oblečenia musím dôverovať sebe samému. Kúpim odev, ktorý upravím. Áno, som muž, ktorý si vie skrátiť nohavice. 🙂 

Čiže odísť v niečom novom z obchodu a s novým účesom, tak to sa podľa mňa deje iba vo filmoch. Ale rád by som to zažil. Aby som to zhrnul, nakupovanie týchto vecí je pre mňa nutným zlom. To, že od niekoho dostanem na Vianoce niečo na oblečenie alebo obutie veľakrát nehrozí. Ako vozičkár – nie som v tabuľke.  Prezradím ale, že už mám i na toto riešenie. Často siaham po nákupoch v LetMo – vedia, že toto bude výstroj pre vozičkára a ten má také a také trápenia pri sedení s oblečením, dĺžkou nohavic a pod..

Niekedy však nakupovanie milujem. 

Také to chlapské nakupovanie. Vychytávky, zlepšováky, lifehack-y. Všetko čo sa dá dať do mobilu, mám tam. Všetko čo sa dá zavesiť, odviesť na vozíku, všetko čo uľahčí pohyb, čo môže mať motor, to všetko mám zavesené, naložené, doplnené o motor… a všetko, čo je novinkou.

Aby som sa vrátil k lifehack-om. Nové lifehacky vždy prídu, keď do LetMo vkročím s otázkou: „Na túto životnú situáciu niečo nemáte?”

Verte či nie, vždy sa niečo nájde. A to vám poviem, že moje životné situácie sú často neobyčajné. Zopár príkladov:

 • Moja svadba
 • Hodiny tanečnej
 • Moknem
 • Mrznem
 • Mal som úraz (zhoršil sa mi stav)
 • Jazda autom
 • Prechádzka pešo 
 • Nakupovanie / odnesenie nákupu
 • Nevládanie (horší terén, dlhá trasa)
 • Cestovanie (lietadlom, loďou)
 • Starostlivosť o syna (bez vozíka) 🙂
Vyskladal som si doslova lifehack na život a na rôzne životné situácie. V LetMo. 

Vozík Hélium, pevný rám 

Hľadal som vozík s veľkosťou na mieru a neobyčajnými kritériami. Taký, ktorý je ľahký, ľahko ide, super vyzerá, viem ho naložiť do auta a zároveň niečo vydrží. 

Jedinou dilemou bolo, či bude s pevným rámom alebo skladací. Nenapadlo mi, že ideálne riešenie bude pevný rám s doplnkami.


Freewheel

Môj prvý „wau” pocit. Ako môže doplnok vylepšiť už tak dobré jazdné vlastnosti vozíka? Tráva, mierny sneh, štrk či nerovnosti dávajú vozíku úplne iné vlastnosti a vozičkárovi úplne iné možnosti na pobyt vonku. 


SmartDrive

Je to niečo, čo ma posúva vpred. A to doslova. Ak nevládzem alebo sa proste chcem nechať unášať, toto je ten správny pomocník v pravom slova zmysle. Ideálny príklad je bežné nakupovanie v obchodoch, pretože máte stále voľné ruky (netreba zabúdať vedieť brzdiť) a nenaberá rozmery, ktoré treba pripočítať k vozíku. Skvelá pomoc.


Empulse F55

Moje tretie „wau”, ktoré ma neprestalo baviť. Myslel som si, že nahradí aj SmartDrive, no pochopil som, že tento pohon obúvam jednoducho inam. Veď ani vy predsa nechodíte lietadlom do susednej dediny. Rozhodujete sa, či pôjdete autom. A to je ono! Načo ísť autom, keď si môžete užiť jazdu na motorke? Môj F55 je moja motorka. 🙂 Stály kontakt s prostredím, hravé prekonávanie dlhých úsekov…

S motorkou však nejdeš do nákupného centra. F55 sa ale do výťahu v nákupnom centre zmestí a SBSka na mňa ešte nikdy škaredo nepozerala. Je F55 teda sila motorky rešpektujúca priestor? Neviem to trefnejšie opísať. 

Páči sa mi možnosť upevnenia k akémukoľvek vozíku aj to, že sa otočíte aj na fakt malom priestore. Čerešničkou na torte sú kolesá, ktoré už tak vylepšenej vlastnosti jazdy pridajú riešenie do ťažších terénov. 

Je to sloboda. Neopísateľná. Bol som s F55 na miestach, kde som 100 rokov nebol, lebo by som potreboval pomoc, alebo by som to nedal a to je otrava. Vďaka za f55!


Drobné vychytávky, ak chcete vozičkára potešiť za prijateľnú cenu, zvyknem tiež nakupovať v Letmo. Kde inde? Niekedy človek netuší, koľko drobností ušetrí vozičkárovi denno-dennú námahu. Uvediem zopár príkladov:

Držiak na nápoje

Ako spomínam vyššie, treba mať ruky prázdne. Čiže všetko, čo sa dá niekde zavesiť, položiť, podržať, vziať, … treba vždy kúpiť hneď, ako to uvidíte. 

 


 Zateplený fusak

Počasie je najväčší nepriateľ vozičkára. Teda mňa určite. Nemám rád sneh a zimu (a to teda vieme, že nám je zima, lebo sedíme). Zateplený fusak robí to, čo má a je v ňom teplo i pri dlhšom pobyte vonku.

 


Pršiplášť na kolená

Keď začne pršať, ľudia sa utekajú skryť. Nám to trvá podstatne dlhšie a za tento vzácny a nekompromisný čas som vďačný “navlečeniu” spratnému pršiplášťu, ktorý natiahnem na najkritickejšiu časť čo u nás mokne ako prvé – na kolená.


Pre mňa je LetMo partnerom môjho života. Naozaj som si zažil dobu, keď jeden a ten istý ťažký vozík bol riešením na všetko. Aktívni ľudia ako ja museli byť spokojní s tým, čo bolo. Možností “vyskladania” si vlastného života a robenia toho, čo nás baví bolo nepredstaviteľné. Nechcem, aby sa vrátila táto doba a úprimne, ďakujem LetMo, že mi skvalitňujú život. Drobnými vychytávkami či veľkými vecami.  Dnes už to nemôže byť jednoduchšie. 

Ak si niekto nebude vedieť rady, nech sa ozve na info@letmo.sk alebo napíše do chatu na www.letmo.sk Nebudete sa vozík skrývať. Budete ho ukazovať, lebo ľudia v tejto kombinácii vás aj vozík budú obdivovať a zaujímať sa. Viem o čom hovorím.

 

Ivo (Vio) Páleník

spoluzakladateľ HendiKup.sk
umelci a výrobcovia so zdravotným znevýhodnením

 

Napíšte váš názor