Viac o hmotnosti: Kritické myslenie o optimalizácii invalidných vozíkov

Viac o hmotnosti: Kritické myslenie o optimalizácii invalidných vozíkov

Začnime otázkou – Má hmotnosť význam, pokiaľ ide o mechanické invalidné vozíky pre aktívnych používateľov?

Často diskutovaná, dokonca kontroverzná téma medzi skúsenými predpisovateľmi invalidných vozíkov – aká je vaša prvá reakcia?

Jedným z jednoduchých bodov zhody je, že samotná hmotnosť nie je jediným hľadiskom. V stanovisku RESNA sa uvádza, že optimálna konfigurácia invalidného vozíka je nevyhnutná na maximalizáciu funkčného potenciálu, účinnosti pohonu a výkonu vozíka.(5)
Ako sa teda dosahuje optimálna konfigurácia invalidného vozíka s mechanickým pohonom? Na zlepšenie účinnosti pohonu Brubaker uviedol, že poloha posunuté polohy zadných kolies dopredu, ktorá umožňuje väčšie rozloženie hmotnosti na zadné koleso, znižuje valivý odpor.(1)
Podobne aj príručka PVA Upper Limb Preservation Guide odporúča, aby bola zadná náprava nastavená čo najviac dopredu bez toho, aby sa narušila stabilita jazdca.(4)

Na dosiahnutie optimálnej konfigurácie sa lekári a iní poskytovatelia musia zamerať na vyváženie ťažiska jazdca (COM) na...

Prihláste sa do LetMo PLUS+ zóny

LetMo PLUS+ sme s kolegami pripravili preto, aby sme Vám prinášali vždy niečo naviac. Viac noviniek zo sveta, viac znalostí, viac detailov a viac výhod v podobe pozvaní na podujatia či špeciálne zľavy.

Registrácia je bezplatná.

Už ste členom? Prihlásiť

Napíšte váš názor