Basketball na vozíku
Basketbal na vozíku je jedným z najlepšie prispôsobených športov a zároveň jedným z najrozšírenejších na svete. Odhaduje sa, že v súčasnosti existujú basketbalové ligy a súťaže pre vozičkárov v 75 krajinách, čo nám dáva dobrú predstavu o stupni jeho sociálnej integrácie a úrovni konkurencieschopnosti.
Kedy bol basketbal na vozíku prvýkrát vytvorený?
Ak chceme oficiálne nájsť počiatky basketbalu na vozíku, musíme sa vrátiť do Spojených štátov v roku 1946, keď sa mnohí profesionálni americkí basketbalisti, ktorí utrpeli zranenia počas druhej svetovej vojny, vrátili domov a chceli pokračovať v tomto športe a prispôsobiť ho svojim novým potrebám.
V roku 1944, nemecký neurológ Ludwig Guttmann vypracoval rehabilitačný program v nemocnici Stoke Mandeville v Aylesbury v Anglicku, v rámci ktorého prispôsobil niektoré športy pre vozíčkarov pre ľudí s poranením miechy. Medzi týmito športmi by sme mohli nájsť predchodcu basketbalu na vozíku, ktorý bol známy ako netball na vozíku.
Netball na vozíku sa predstavil na prvých paralympijských hrách v roku 1948, ktoré organizovalo mesto Stoke Mandeville, a v priebehu päťdesiatych rokov sa začal rozvíjať basketbal na vozíku, ako ho poznáme.
Vďaka jeho veľkej akceptácii založil v roku 1973 Medzinárodný výbor hier v Stoke Mandeville prvú podsekciu venovanú výlučne tomuto športu a o dve desaťročia neskôr sa Medzinárodná basketbalová federácia vozíčkarov (IWBF) stala celosvetovou organizáciou.
Basketbal na vozíku – základné pravidlá
Basketbal na vozíku je jedným z adaptovaných športov, ktorý je najviac verný svojmu pôvodnému vzoru. Rozmery ihriska sú totiž rovnaké ako v olympijskom basketbale, rovnaký je aj kôš a jeho výška, umiestnenie trojbodovej čiary a lopty. Trvanie zápasov je tiež identické: štyri časti po desať minút s dvojminútovým oddychom medzi prvou a druhou časťou a treťou a štvrtou časťou a štvrťhodinovou prestávkou uprostred zápasu, teda medzi druhou a treťou časťou.
Úprava basketbalu na vozíku bola navrhnutá s prihliadnutím na pohyb na vozíku. Napríklad, ak sa hráč, ktorý má loptu, dotkne bočnej čiary akoukoľvek časťou svojho vozíka, bude sa považovať za mimo – pravidlo, ktoré má jednu výnimku: počas trestných hodov môžu byť malé kolieska (nikdy nie veľké) na čiare hodu.
Bodovanie v basketbale na vozíku je podmienené stupňom postihnutia športovcov a každému z nich sa v závislosti od jeho postihnutia pridelí bod 1 až 4,5. Na ihrisku toto skóre nikdy nemôže presiahnuť 14,5 bodu. Cieľom tohto systému je, aby sa nestalo, že jedno družstvo bude nevyrovnanejšie ako druhé, pretože bude mať viac alebo menej pohyblivých hráčov.
Ak si chcete pozrieť úplné pravidlá, môžete tak urobiť na webovej stránke Medzinárodného paralympijského výboru.
Vozík na basketball
V basketbale je vozík veľmi dôležitý, pretože sa považuje za súčasť hráča. Pravidlá tohto športu stanovujú veľkosť horizontálnych ochranných tyčí na prednej a bočnej strane vozíka, výšku stupačiek, aby nepoškodzovali hraciu plochu, kolieska proti prevráteniu alebo veľkosť bočnic, ktoré sú vždy pripevnené k vozíku a počas hry, keď sedíte v prirodzenej polohe, nesmú nikdy presahovať líniu nôh alebo trupu.
Pokiaľ ide o najtechnickejšiu časť, basketbalové vozíky sú vybavené tromi alebo štyrmi kolesami (dve veľké vzadu a jedno alebo dve vpredu) s obručou na každom veľkom kolese. Ak hráč potrebuje použiť vankúš, sledujú sa aj jeho rozmery: maximálna výška od podlahy po vrch vankúša je 63 cm alebo 58 cm v závislosti od triedy hráča.
RGK – najžiadanejší vozík na basketbal
Medzi najuznávanejšie basketbalové invalidné vozíky medzi športovcami a milovníkmi tohto a iných športov patrí športový sortiment RGK. Vrcholom týchto špičkových invalidných vozíkov je ich personalizácia, vďaka ktorej vozík dokáže okamžite reagovať na každý váš pohyb.
Viac info o aktuálnej ponuke na info@letmo.sk