Salón v Košiciach je minulosťou, pripravujeme jesenné (tak trochu) adrenalínové prekvapenie

Salon Vozickar.info

Salón v Košiciach je minulosťou, pripravujeme jesenné (tak trochu) adrenalínové prekvapenie

Druhé tohtoročné širokospektrálne podujatie portálu Vozickar.sk sa pretransformovalo (už len) na spomienku. Peknú, zmysluplnú reminiscenciu vyvolávajúcu asociácie spojené s poznaním nových vecí, ale aj so stretnutím spriaznených duší. Vystavované produkty, ponúkané služby, prednášky – to všetko bolo ponúknuté a návštevníkmi prijaté.

Salón v Košiciach nesklamal. Z pohľadu vystavovateľov, tematických prednášok, ani počtom návštevníkov. Veď 240 zvedavých očí a uší (teda 120 ľudí) nie je zlé číslo.

Potvrdili sme si, že cesta, po ktorej sme začali kráčať v Piešťanoch (31. 10. 2017), nás vedie správnym smerom. Je len na nás, ale aj na vás, koľko zastávok na nej spoločne vybudujeme.

■ Kalpe pomohol zaplátať dieru po chorom prednášateľovi

Aké teda boli Košice (17. 5.)? „Deň po…“ ich Mirek Zeman, hlavný organizátor stručne zhodnotil slovami:

„Mám veľmi príjemný pocit. Zvlášť poslucháči na prednáškach boli veľmi disciplinovaní. A aj vďační, že sme so Salónom prišli za nimi do Košíc. Páčila sa mi aj záverečná diskusia. Mám pocit, že sme nadviazali blízky vzťah s naším cieľovým publikom. Pozitívne pocity zvýraznili aj priestory hotela Roca, ktoré boli absolútne ideálne pre naše potreby.“

Vráťme sa ale na začiatok. Zamýšľanie sa Mireka Zemana o prvých víziách vytvoriť „salónne“ edukačno-výstavné podujatie nového typu prilákalo do prednáškového priestoru zvedavých poslucháčov. Podnetnými „vsuvkami“ ho dopĺňal Jakub Gorta. A tak spoločne poskladali myšlienkovú konštrukciu, na základoch ktorej „dozrel“, ako netradičné, no chutné ovocie, aj Salón v Košiciach.

Počas prvej prednášky sa okrem iného hovorilo aj o rozšírenej informačnej ponuke portálu Vozickar.info. Jeho nová sekcia Poradňa už dnes patrí medzi tie  najbohatšie stránky poskytujúce všetky základné informácie nielen o invalidnom vozíku. Nakuknite do nej a uvidíte, že svojou rozmanitosťou a zároveň konkrétnosťou ozaj prekvapí. A my zase budeme čakať, či nás  (milo) prekvapíte vy, návštevníci Poradne. Tým, že sa budete spolupodieľať na tvorbe jej obsahu. Stačí na adresu info@vozickar.sk poslať tip, čo ste v Poradni hľadali, ale nenašli.

Keďže Salón v Košiciach bol o mesiac neskôr „zrodené“ dvojča Salóna v Senci, niektoré prednášky sa opakovali. Ich obsah sme priblížili už v známom príspevku Senecký Salón je minulosťou… A tie podnetné a zaujímavé pre širokú čitateľskú verejnosť portálu Vozickar.info „pretavíme“ do nových samostatných reportáží. Obdobne ako tomu bolo v prípade českého výrobcu rehabilitačných zariadení – spoločnosti Kalpe, ktorá svoje produkty vystavovala v Senci i v Košiciach. O jej aktivitách sme už uverejnili, veríme, že veľmi zaujímavú reportáž pod titulkom Kalpe na Salóne s rehabilitačnými strojmi… A Michael Foltán sa nám za ňu odvďačil zaujímavou prednáškou na Salóne v Košiciach, ktorá bola odborná a vtipná zároveň.

■ Logopedické pomôcky svetovej značky TalkTools

Michaelove vystúpenie bolo náhradou za (kvôli onemocneniu) chýbajúceho Tibora Köböla, experta na sociálne právo ľudí so zdravotným postihnutím. (Prajeme skoré uzdravenie.) Hovoriť mal aj o tom, ako sa v parlamente vyvíja diskusia o novele zákona, ktorý reguluje poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu. Nebojte sa, o tieto dôležité informácie v žiadnom prípade neprídete. Hneď po jej schválení Tibora oslovíme, aby sme sa dozvedeli podrobnosti. A tie si samozrejme nenecháme pre seba. Spracujeme ich do podoby prehľadného príspevku pre všetkých návštevníkov portálu Vozickar.info.

V Senci, ale aj v Košiciach sa návštevníci mohli pristaviť aj pri stánku so službami Asociácie pomoci postihnutým APPA. Nás zaujala ponuka veľmi zaujímavých logopedických pomôcok svetovej značky TalkTools, ktoré sú už dostupné na e-shope Senzima.sk.

„Známa americká spoločnosť TalkTools je partnerom Agentúry APPA. Jedine prostredníctvom uvedeného e-shopu si môže záujemca na Slovensku kúpiť široký sortiment špeciálnych pomôcok určených na podporu rozvoja reči, uľahčenie kŕmenie, žuvania a hryzenia. V ponuke je aj logovibrátor Z-Vibe s doplnkami. Pomôcky sú určené pre deti i dospelých. Využívať sa môžu po poučení logopédom v domácom prostredí, no vhodné sú pre logopedické ambulancie,“ uviedla pre portál Vozickar.info Miriam Juhanesovičová.

Dodala, že APPA pripravuje odborný seminár na správne používanie logopedických pomôcok spoločnosti TalkTools. A zároveň nás pozvala na prednášku, ktorá sa o chvíľu mala začať s cieľom predstaviť zaujímavé charitatívne aktivity agentúry APPA. A keďže to boli skutočne podnetné informácie, spracujeme ich do samostatného článku, ktorý pripravíme na uverejnenie.

■ Salón v Košiciach o novinkách medzi invalidnými vozíkmi

Samostatný priestor sme sa rozhodli vyčleniť aj pre dve dámy, ktoré Salón v Košiciach oživili informáciami o Bezbariérovom centre Technickej univerzity v Košiciach. Vytvorené bolo ako jedno z prvých na akademickej pôde s cieľom čo najvšestrannejšej podpory študentov so špecifickými potrebami.

Ako zdôraznila vysokoškolská pedagogička Alena Galajdová, poslucháči s vážnym zdravotným postihnutím nemajú žiadne vzdelávacie úľavy. Predsa získavajú rovnaký titul ako ich zdraví spolužiaci. Centrum im však poradí s výberom študijného odboru, poskytne informácie o modifikácii študijných podmienok, vyhodnotí špecifické potreby pri štúdiu. Zabezpečí tiež podporné služby a pomôže pri riešení študijných záležitostí v spolupráci s fakultným koordinátorom.

Rovnako ako v Senci, aj Salón v Košiciach dal priestor na prezentáciu kvalitných invalidných vozíkov spoločnosti Ottobock. Návštevníci si mohli vybrať medzi viacerými typmi mechanických i elektrických vozíkov. Obchodní zástupcovia záujemcov „previedli“ naprieč širokou produktovou ponukou Otoobock.

„Do Košíc sme priniesli viacero zaujímavých vozíkov. Jednou z noviniek medzi elektrickými vozíkmi je Juvo, ktorý ponúka takmer nekonečné možnosti montáže na zákazku aj pri tých najnáročnejších požiadavkách . K dispozícii má špecifické riadiace a ovládacie prvky predných a zadných kolies, výkon motora v dvoch úrovniach či voliteľnú šírku rámu. Záujem bol aj o Zenit – skladací mechanický vozík so vzhľadom a jazdnými vlastnosťami vozíka s pevným rámom. Vďaka patentovanému skladaciemu systému Easy-Go je veľmi ľahko rozložiteľný,“ predstavoval výstavné novinky Richard Klein.

Dodal, že na Salóne Vozickar.info je po prvý raz, no tento nový typ edukačno-výstavného podujatia sa mu veľmi páči. S návštevníkmi má bezprostredný prirodzený kontakt, prednášky sú plné zaujímavých informácií.

■ Navigácia pre jesenné stretnutie – Orechová Potôň

Aj spoločnosti Ares, Letmo či Opel Handycars, ktoré absolvovali obidva tohtoročné Salóny, dostanú na stránkach portálu Vozickar.info samostatný priestor. Rovnako aj záverečná debata, ktorá Salón v Košiciach ukončila. Zaradíme do nej aj jeden zákonný bludný kruh, do ktorého sa zamotal slovenský úspešný paraolympionik Samuel Andrejčík. Priblížime v nej tiež niektoré postrehy zachytené v oddychovej a občerstvovacej zóne.

Napríklad jeden návštevník navrhoval prednášku na tému sexuálna asistencia v Česku. Keď sa dozvedel, že presne tá už bola na programe prednáškového bloku v Senci, zosmutnel. Potešilo ho aspoň to, že si o prednáške môže prečítať už uverejnenú reportáž pod titulkom Sexuálna asistencia mení vnímanie…  Sympatická dvojica by si zase rada vypočula čo najviac informácií o podmienkach využívania pracovného asistenta (nemýľte si tento inštitút s osobným asistentom). Je to veľmi zaujímavý nástroj pomoci ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý by mohli využívať viacerí. Preto sľubujeme, že v najbližšej rubrike TÉMA  sa budeme z komplexného pohľadu venovať práve problematike Pracovná asistencia.

 

Edukačno-výstavné aktivity portálu Vozickar.info Salónom v Košiciach nekončia. Tretie tohtoročné zastavenie pripravujeme s partnermi na piatok 14. septembra. Salón v Košiciach odovzdá štafetový kolík Orechovej Potôni (okres Dunajská Streda). Detaily tejto akcie sa ešte len „dokresľujú“ ako umelecký obraz jemným, viacfarebným tieňovaním. Tematické zmeranie pripravovaného Salóna však už dnes je nespochybniteľne dané – (automobilová) mobilita.  A znalci automobilového športu už tušia, aký adrenalín si v Potôni budeme môcť „naordinovať“.

V katastri ani nie dvojtisícovej obce je bez 78 metrov šesťkilometrový pretekársky okruh Slovakia ring.

Tým sme povedali viac ako sme pôvodne chceli. Ale verte nám, podrobnosti, ktoré zverejníme v pravý čas, budú ešte vzrušujúcejšie. A ak sa zaregistrujete na novej informačnej stránke Vždy sa niečo chystá, každú novú informáciu dostanete automaticky do e-mailovj schránky, takže už nikdy nič, čo sa týka Salónov, nepremeškáte.

(j.szabo@vozickar.sk)

Napíšte váš názor