Pohoda pre vozičkárov pripravila mnoho pre ich pohodu

Vozickar.info_Pohoda festival

Pohoda pre vozičkárov pripravila mnoho pre ich pohodu

Pohoda pre vozičkárov v tomto roku zabezpečila skokové zvýšenie kvality potrebného servisu, poskytovaných informácií a ostatnej podpory, aby si Pohodu mohli v pohode užívať.

Mnohé médiá sa predháňajú v informovaní o novinkách pripravených pre návštevníkov multikultúrneho festivalu Pohodav Trenčíne (5. – 7. júla). Je ich tohto roku neúrekom. A aj my upriamime pozornosť na jednu z nich. Pohoda pre vozičkárov bude tentokrát ešte ústretovejšia, asertívnejšia a hlavne priateľskejšia ako po minulé roky.

■ Vozičkárov očakáva oáza pokoja v hudobnom mestečku

V prospech ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu organizátori urobili jeden významný kvalitatívny krok, ba až skok dopredu. A ten je dokonca spojený s názvom nášho portálu. V centre rozľahlého festivalového priestoru, oproti hlavnému pódiu (vedľa nemocnice) bude vytvorená špeciálna zónapre ľudí na invalidných vozíkoch. V materiáloch festivalu je označená ako Vozickar.info.

Vozickar.info-Pohoda2018

Pohoda pre vozičkárov bude v podobe bezpečného priestoru s kompletným servisom pre ľudí a ich „stroje“. Aktivisti z organizácie go-ok, ktorá sa dlhodobo venuje problematike bezbariérovosti, návštevníkom na vozíku poskytnú všetky potrebné informácie. Týkať sa budú hlavne bezbariérových riešení na festivale. V zóne Vozickar.info budú k dispozícii aj kľúče od bezbariérových WC a spŕch. Otvorený v nej bude oddychový priestor pre ľudí so špecifickými potrebami. Akási oáza pokoja v hudobnom mestečku s takmer 30-tisícmi obyvateľov.

„Služby pre vozičkárov zabezpečujeme už dlhé roky. Len sa o nich možno dobre nevedelo. Vyplýva to z nastavenia festivalu – sme radi, keď sa na ňom stretávajú ľudia, ktorí by sa inak nestretli, že sa na ňom stretávajú rôzne generácie, ľudia plní rôznorodosti a tiež ľudia so zdravotným znevýhodnením. Chceme pripraviť funkčné tridsaťtisícové mesto, ktoré je naplnené kultúrou v užšom aj širokom slova zmysle. Každoročne máme na festivale veľa ľudí na vozíkoch i s iným zdravotným postihnutím. A služby pre nich chceme, samozrejme, zlepšovať,“povedal pre portál Vozickar.info Michal Kaščák, zakladateľ festivalu Pohoda.

Pohoda pre vozičkárov aj vďaka spoločnosti Letmo

A to nie je len prísľub na papieri. Pohoda pre vozičkárov tohto roku pripravila aj technický servis. V zóne Vozickar.info si svoj „stan“ rozloží aj servisný technik spoločnosti Letmo, ktorá robí život na vozíku lepším. K spolupráci na Pohode ich prizval iniciátor kvalitatívnych benefitov pre vozičkárov Ivo Páleník, zakladateľ organizácie go-ok.

„Oprava defektov, výmena duší a plášťov či dofúkanie kolies – bude základnou službou, ktorú vozičkárom garantujeme. A vo výrazne označenej zóne Vozickar.info, samozrejme, opravíme všetko, čo sa opraviť bude dať. Náš servisný kútik bude aj nabíjacím strediskom pre elektrické invalidné vozíky štandardných značiek,“vysvetľoval Mirek Zeman, majiteľ spoločnosti Letmo.

 

Zóna Vozickar.info na Pohode 2018

  • Informácie o bezbariérových riešení na festivale
  • Kľúče od bezbariérových WC a spŕch
  • Oddychový priestor pre ľudí so špecifickými potrebami
  • Oprava defektov (výmena duší a plášťov)
  • Nabíjanie elektrických vozíkov
  • Servisný technik spoločnosti Letmo SK

 

■ Predsudky Iva Páleníka pochovala dobrá perspektíva

A na záver ponúkame už iba príbeh. Stojí (azda) na počiatku novej éry účinnej a efektívnej spolupráce, ktorý zvýrazňuje dvojzmyselný slogan Pohoda (pohoda) pre vozičkárov. Priestor teda dostáva Ivo Páleník, ktorý to všetko „spískal“:

„Chodil som na podobný festival v zahraničí, ktorý má servis pre ľudí so zdravotným postihnutím na veľmi vysokej úrovni. Na Slovensku som sa popravde bál ísť. Mal som predsudky. Prístupnosť, bezpečnosť, špeciálna zdravotná starostlivosť, hygiena, zlé počasie, teda zlý terén, blato… A v neposlednom rade výhľad na koncerty či môcť sa zúčastňovať workshopov. To sú faktory, ktoré vozičkár musí brať vážne, ak si chce užiť, nielen festivalovú atmosféru.

Až moja priateľka, ktorá na Pohodu chodieva od skorých začiatkov, mi opísala festival podrobne. Vytvorila mi ucelený obraz a ja som podľa neho vedel, či to ako vozičkár zvládnem. Minulý rok som sa teda odhodlal ísť na svoju prvú Pohodu. Parádne som si ju užil a skutočne neľutujem.

Bezbariérovosť, v tom širšom ponímaní bola nad moje očakávania. Samozrejme, vždy je čo zlepšovať a pri takom kolose, ako je festival, sa môžu nájsť rôzne problémy a nedostatky. Dá sa z nich ale poučiť a následne sa ich vyvarovať. I preto som sa Michalovi (Kaščákovi – pozn. autora) ozval s drobnými návrhmi, ktoré som vnímal ako užitočné. Až z toho vznikla ponuka na spoluprácu, čo ma nesmierne teší.

Dlho sme rozprávali, čo by sa ešte v tomto ročníku dalo zmeniť, vylepšiť, pridať, hoci bol už pokročilý dátum. Na tomto mieste musím rozhodne vyzdvihnúť Michalov prístup, ktorý bol otvorený, ba priam nadšený pre každý nápad, ktorý by ľuďom so zdravotným postihnutím pomohol tak, aby si festival užili ako ostatní návštevníci.

Myslím, že nebudem predbiehať, odštartovali sme týmto ročníkom ďalší a systematický servis pre ľudí so zdravotným postihnutím. Práve teraz skladám svoj tím ľudí, ktorí budú na Pohode asistovať v zóne Vozičkár.info.“

(j.szabo@vozickar.info)

Napíšte váš názor