Paralympionici pokrstili maskota aj poštovú známku

Paralympionici pokrstili maskota aj poštovú známku

Vo štvrtok 13.2. sa v priestoroch spoločnosti SPP v Bratislave konalo predstavenie projektu ZPH Soči 2014, v rámci ktorého sa uskutočnil krst maskota Slovenského paralympijského družstva Soči 2014.

Maskot sa už po šiestykrát zrodil v detskej výtvarnej súťaži prof. Karola Ondreičku „Mesiac detskej tvorby“, ktorú každoročne organizuje pre telesne a duševne znevýhodnené deti Združenie Korytnačky v spolupráci s SPP a Slovenským paralympijským výborom. V Aténach v roku 2004 dodával našim reprezentantom silu tigrík Tigi a robil to tak dokonale, že im dopomohol k doteraz najlepšiemu výsledku na letnej paralympiáde – zisku 5 zlatých medailí!

O dva roky neskôr lietali naši lyžiari na turínských svahoch s ľahkosťou vtáčika Fubiho, do Pekingu sa v roku 2008 vybrali na krídlach dráčika Draga. So zámerom získať prvé zimné zlato odprevádzal v roku 2010 do Vancouvru našich lyžiarov sobík Bobo. Napokon z toho bolo až 11 medailí a 6 zlatých! Pred dvomi rokmi v Londýne bol pri šiestich slovenských medailách zasa kocúr Tomi.

Veríme, že rovnako úspešní budú aj pod dohľadom Snežka, ktorý má tvar hviezdičky a prvýkrát nepochádza z ríše zvierat. Premiérovo bola vyhlásená aj súťaž o meno maskota v detskom mesačníku Fifik.

Súčasťou akcie, na ktorej SPV predstavil reklamnú kampaň k hrám v Soči a novú pieseň Roba Opatovského, venovanú slovenským paralympionikom, bolo aj uvedenie poštovej známky k ZPH 2014. Slovenská pošta, a.s., po prvýkrát v histórii vydala samostatnú známku aj k zimnej paralympiáde, na ktorej sú vyobrazení zrakovo postihnutý zjazdár a jeho navádzač pri obchádzaní slalomovej bránky.

Vedenie SPV odovzdalo ďakovné dekréty členom slovenského tímu v hokeji na sánkach za dôstojnú reprezentáciu na MS B skupiny v Nagane, ktoré bolo prvou fázou kvalifikácie o Soči. Hokej na sánkach bude napokon jediným zo šiestich športov, v ktorom nebude mať Slovensko v dňoch 7. – 16. marca na XI. zimnej paralympiáde zastúpenie. Naši nominovaní športovci budú súťažiť v zjazdovom lyžovaní, bežeckom lyžovaní, biatlone, curlingu na vozíku a parasnoubordingu.

Členovia družstva v curlingu na vozíku, vďaka ktorému bude mať Slovensko premiéru v histórii zimných paralympiád v kolektívnom športe, predviedli kolekciu oblečenia, v ktorom nás Slovenské paralympijské družstvo bude reprezentovať na pobreží Čierneho mora.

Záver bol venovaný otvoreniu výstavy fotografií Romana Benického „20 rokov slovenského paralympizmu“ vo vedľajšej Galérii SPP. Autor fotografií, ktorý svojim objektívom zachytil už sedem paralympiád (Sydney 2000, Salt Lake City 2002, Atény 2004, Turín 2006, Peking 2008, Vancouver 2010 a Londýn 2012), si prevzal ocenenie z rúk predsedníčky Čestného predsedníctva SPV Márie Machovej a predsedu Nadácie SPV Imricha Béreša.

Okrem Roba Opatovského vystúpili počas vyše hodinového programu aj tanečníci na vozíku z košického TK Ellegance, na čele s dvojicou čerstvých majstrov sveta Helenou Kašickou a Petrom Vidašičom.

www.SPV.sk
Spoločnost Letmo je hrdým dodávateľom vozíkov nielen pre paralympijskú výpravu do Soči, ale aj pre čerstvých majstrov sveta v tanci TK Ellegance.

Napíšte váš názor