Aké rozmery má mať vozík?

Aké rozmery má mať vozík?

Vozík sa rovnako ako šaty “šije” na mieru užívateľovi, teda aspoň keď premýšľame o tej vyššej triede vozíkov (aktívne, špeciálne a pod.).

S vhodným meraním Vám musí samozrejme poradiť konzultant daného dodávateľa (v detailoch môžu byť rozdiely), ale základné pravidlá sú tieto.

  • Sedačka by mala klesať aspoň mierne dozadu (min. 3 stupne).
  • Šírka sedu medzi bočnicami by mala byť taká, aby si užívateľ mohol dať vedľa svojich bedrových kĺbov maximálne dlane.
  • Hĺbka sedu by mala maximálne podopierať stehná a vďaka tomu rozložiť tlak na čo najväčšiu plochu; poťah však nesmie rezať pod kolenami – tzn. dĺžka sedačky by mala byť taká, aby sa pod kolennú jamku vošli 3 – 4 prsty.
  • Dĺžka holene (stupačiek) by mala byť taká, aby stehná boli v rovine a jemne opreté o podložku. Uhol stupátka – chodidlá by mali byť komfortne opreté, zozadu istené pásom a pod takým sklonom, aby pri jazde po nerovnostiach neskĺzavali dole.
  • Výška chrbtovej opierky by mala byť dostatočne nízka pre aktívny pohyb (vysoká opierka klienta obmedzuje), ale samozrejme len do tej miery, aby sa cítil stabilne. V žiadnom prípade by nemala byť vo výške lopatiek tak, aby ich dráždila (užívateľ sa potom snaží z tejto polohy “utiecť” a vo vozíku sedí s podsadenou panvou. Samozrejme by tiež chrbtová opierka nemala dráždiť v miestach prípadného operatívneho zásahu.

POZOR: Výška chrbtovej opierky sa volí podľa potrieb sediaceho užívateľa. V žiadnom prípade podľa komfortnej výšky pre tlačenie vozíka doprovodnou osobou. Na tieto účely sa dodávajú paralelne montované výškovo nastaviteľné rukoväte.