Druhý SALÓN Vozickar.info prichádza aj tentokrát so širokospektrálnou ponukou

banner-salon-senec

Druhý SALÓN Vozickar.info prichádza aj tentokrát so širokospektrálnou ponukou

Tak už je to tu – druhý Salón Vozickar.info je pripravený a čaká na svojich návštevníkov. Dozviete sa, čo tentokrát prichystal pre všetkých, ktorých svet na vozíku zaujíma. A prezradíme aj obsah niektorých naplánovaných prednášok.

 

 

Už sa pomaličky rozsvecuje mobilný informátor, v kalendári červenou fixkou zakrúžkovaný už presvitá dátum 19. apríl s jednoznačnou poznámkou – Senec. Áno, dátum a miesto je presne zaznamenané. Len pre úplnosť pripomíname ešte presne dohodnutý čas – od desiatej do osemnástej hodiny. V poradí druhý Salón Vozickar.info, ktorý sme vytvorili ako unikátnu kombináciu výstavy, konzultácií a mikrovzdelávania, je už viac-menej pripravený. Doťahujú sa len detaily, aby sme zaujali každého návštevníka, aby sme ponúkli to, čo akurát letí svetom ľudí so zdravotným postihnutím. Druhý Salón Vozickar.info chce naplniť nielen vaše očakávania, ale aj naše predsavzatia. Pripravili sme ho preto s prívlastkom „Splnený záväzok“.

■ M. Zeman mal pravdu – Salón je to, čo vozičkárom chýbalo

Vlaňajší prvý Salón Vozickar.info (31. 10. 2017, hotel Máj Piešťany), priznajme si to, bol próbou. Bol to výstrel do tmy bez istoty, že sa trafíme do predstáv tých, pre ktorých bol pripravovaný. Majiteľ spoločnosti Letmo Mirek Zeman, ktorý projekt stvoril a priviedol na svet, mu však veril. Ešte pred jeho otvorením pre portál Vozickar.info okrem iného povedal:

„Začal som mať nepríjemný pocit, že miesto stretávania si radšej veci „lajkujeme“. Namiesto toho, aby sme pridali ruku k dielu, tak len zdieľame príspevok. No ja stále verím, že v ľuďoch zostala túžba stretnúť sa a spoločne posúvať projekty vpred…“

„Došlo mi, že musíme vytvoriť nejaký pákový efekt, kedy spojíme viac ľudí na jednom mieste. A prinesieme im vhodnú edukáciu, servisné zázemie a produktovú ponuku. K tomu sa pridá odborník na legislatívu, prípadne na financovania, ďalší na úpravu áut…“

„V oblasti výstavníctva panuje kreatívna impotencia tradičných veľtržných firiem. Vedia podať cenník nájmu plochy za štvorcový meter, ale nevedia osloviť ani cieľovú skupinu, ani predať svoju myšlienku firmám… Skoro by som povedal, že tak dlho sa chodí s džbánom po vodu, až sa ucho odtrhne…  Akonáhle chýba jedna firma, zneistí ďalšie. Keď príde menej firiem, príde nabudúce aj menej návštevníkov. Tým pádom nabudúce bude opäť ešte menej firiem. A tak to aj vyzerá. Úpadok na oboch stranách.“

A v podstate všetko, čím zdôvodňoval potrebu otvorenia edukačného Salóna, sa naplnilo. Pomyselnými lietajúcimi dverami vlaňajšieho piešťanského inovatívneho sofistikovaného Salóna vlani prešlo 150 návštevníkov. Pritom M. Zeman by bol spokojný s počtom okolo stovky.

Tohto roku bola, bez udanie dôvodu, zrušená tradičná výstava Non Handicap. Nuž, M. Zeman o tom vravel už vlani – dovtedy sa budú výstavy robiť po starom, až o ne stratia záujem vystavovatelia, aj návštevníci. Práve preto má druhý Salón Vozickar.info prívlastok „Splnený záväzok“.

■ Non Handicap má padáka, Salón v máji aj v Košiciach

Vyskladali sme niečo nevšedné, novátorské… A vlani prišlo hodne návštevníkov. Aj preto ideme do nových, väčších priestorov. A aj Non Handicap dostal padáka. Takže pilotný ročník Salónu sa vydaril a my kráčame ďalej.

Tak znovu ponúknime niečo nové. Vlastne už sme ponúkli. Urobili sme bezprecedentné rozhodnutie. Nie Salón bude čakať na svojich návštevníkov, ale návštevníci privítajú svoj Salón. Povedali sme si, že Východniari sa nebudú na našu výstavu trepať na západ.

Senecký druhý Salón Vozickar.info totiž bude mať svoje dvojča – košický Salón, ktorý sa bude konať 17. mája v hoteli Roca.

 

■ Prednášky na témy, o ktorých sme už písali na portáli

Teraz však nakuknime za oponu. Čo ponúka druhý Salón Vozickar.info v Senci. Spomínate si na príspevok Netradičné   vozíky mávajú zvláštnu podobu? Písali sme v ňom aj o londýnskej spoločnosti Layer Design, ktorá využíva 3D tlač k rýchlej výrobe invalidných vozíkov na mieru. Výsledkom dlhého vývoja sa stal invalidný vozík, ktorý je ľahký, samozrejme aj funkčný. Invalidný vozík s názvom GO počas šiestich mesiacov testovali viacerí vozičkári, zhodnotili ho aj zdravotníci a pre spustenie oficiálnej výroby mu dali „zelenú“. Vyhovuje všetkým zaužívaným štandardom, bolo ich záverečné stanovisko.

A prečo to pripomíname? Lebo zástupcovia firmy AnyoneGo na výstave v Senci prezradia o 3D tlači invalidných vozíkov viaceré detaily a zaujímavosti. Takto vyrobený vozík možno donesú so sebou, ale, že uvidíte aj tlačiareň “naživo”, s tým nerátajte v žiadnom prípade. Predsa len, nie je to tlačiarnička pripojená v kancelárii k počítaču. Napriek tomu bude isto stredobodom verbálnej pozornosti, lebo “výroba” invalidného vozíka na tlačiarni si vyžaduje poriadnu dávku predstavivosti, ktorá ožíva pri všetkých futurologických projektoch.

Isto ste na našich stránkach zaregistrovali viacero článkov na tak trochu šteklivú a aj tabuizovanú tému – sex zdravotne postihnutých. Erotika (vo všetkej slušnosti) bola obsahom niekoľkých príspevkov. Medzi najčítanejšie patrí článok pod názvom Erotika na vozíku už nie je, našťastie, (absolútne) tabuizovaná téma. Písali sme aj o tom, že v susednom Česku sú pri riešení tohto intímneho problému mnohých zdravotne postihnutých, hlavne s vrodeným onemocnením omnoho, omnoho ďalej.

Na Slovensku si zacláňame oči, zapchávame uši, zakrývame ústa ako budhistické opice a tvárime sa, že nič netreba riešiť. A niektorí možno vyslovujú zbožne želanie – nech invalidný vozík zmení DNA postihnutého na chladného asexuála, aby sme sa pri riešení tejto problematiky vôbec nemuseli postaviť na štartovaciu čiaru.

Ako ďaleko pred nami sú naši susedia, to už sa dozviete, ak do Senca prídete, na dvoch prednáškach – Sexualita ľudí s hendikepom, cesta k naplneniu potrieba Sexuálna asistencia – jej možnosti a limity. Názvy prednášok jasne predznamenávajú ich obsah. A my sa v tejto chvíli zmýšľame nad jedným –  zaznejú po prednáškach aj otázky z pléna?

■ Druhý Salón Vozickár.info stanovil jednu podmienku

Pripravené sú aj ďalšie prednášky – o správnej výžive a chudnutí, o novinkách v spoločnostiach Ares a Letmo, o aktuálnych i pripravovaných zmenách v sociálnych zákonoch. Vo výstavných priestoroch si budete môcť pozrieť a vyskúšať najnovšiu ponuku invalidných vozíkov, príslušenstva, zdvíhacie systémy na prekonávanie architektonických bariér. Predstaví sa aj Opel HandyCars, vyskúšať si budete môcť zdvíhacie zariadenie Sedax– z vozíka rovno do auta. V ponuke toho máme ešte o niečo viac, ale o tom až priamo v Senci.

Druhý Salón Vozickár.info, rovnako ako vlani v Piešťanoch, má vyčlenený, tentokrát omnoho väčší priestor na neformálne rozhovory s lektormi po prednáškach, na stretnutia a debaty s priateľmi. Proste, kto s kým chce môže hovoriť o čom chce. Splniť treba len jednu podmienku – musíte do Senca prísť!

Čakáme Vás a na stretnutie s každým sa úprimne tešíme.

 

Salon Senec registracia

 

(j.szabo@vozickar.szabo)

Ďalšie články z tejto kategórie:

https://www.vozickar.info/vozickarsky-salon-ma-jasnu-buducnost/
https://www.vozickar.info/salon-vozickar-info-z-pohladu-navstevnikov/
https://www.vozickar.info/je-potrebne-system-conformat-pouzivat/
https://www.vozickar.info/peter-staffen-lieci-jemnu-ludsku-dusu/

Napíšte váš názor