Letný tábor OMD po roku čakania opätovne ulahodil chorým i zdravým

Letný tábor OMD po roku čakania opätovne ulahodil chorým i zdravým

Evidenčné značky áut pred penziónom Antares v Zuberci potvrdzovali, že o letný tábor OMD (Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR) bol záujem z celého Slovenska. Humenné, Prievidza, Čadca, Bratislava, Spišská Nová Ves, Košice či Levice. Aj z týchto okresov prišli do mládežníckeho tábora zdravotne postihnutí s rodičmi, súrodencami a osobnými asistentmi.

Letný tábor OMD pod Roháčmi sa konal v dňoch od 21. do 30. júla. Animátorom bol externý spolupracovník organizácie muskulárnych dystrofikov a dobrovoľník Juraj Cvik.

 

Zámerné narúšanie životného stereotypu

Tohtoročného tábora v Zuberci sa zúčastnili desiati svaloví dystrofici a ich rodiny. Pokiaľ do tábora prišiel s niekým aj zdravý súrodenec, ten robil asistenta inému zdravotne postihnutému účastníkovi. Pre ostatných zabezpečil asistenta organizátor,“ vysvetľoval J. Cvik.

Každoročná príprava tematicky zameraných letných táborov OMD zohľadňuje dva rozhodujúce ciele. Na prvom mieste je snaha, aby ťažko chorý člen OMD v SR aspoň raz ročne zmenil zaužívaný životný stereotyp. V atraktívnom rekreačnom prostredí „žil s prírodou“, zabával sa, stretával s priateľmi, spoznával nové miesta i nové „tváre“. Aj preto sa miesto konania tohto letného tábora OMD z času na čas mení. Raz to bola Duchonka, potom Čičmany či Tatranská Kotlina. Tento rok, po prvý raz, bol miestom stretnutia Zuberec.

Sekundárny, nemenej dôležitý cieľ týchto pobytových podujatí mení aj životný stereotyp rodičov permanentne sa starajúcich o svoje choré dieťa. Letný tábor OMD im umožňuje, aby aspoň chvíľu nemuseli všetku svoju pozornosť, energiu a čas venovať ťažko zdravotne postihnutému potomkovi.

„Týmto cieľom podraďujeme aj denné programy v tábore. Doobeda a poobede má zdravotne postihnutá mládež so svojimi asistentmi samostatný program. Pripravujeme pre nich športové súťaže, kreatívne či strategické hry. V tom čase majú rodičia voľný program. Môžu si urobiť výlet do okolia, naplánovať si túru na niektorý z roháčskych končiarov alebo sa len tak prechádzať v prírode. A prípadne zbierať hríby,“ hovoril o aktivitách rodičov J. Cvik.

Letný tábor OMD, to je veľká, rada sa stretávajúca, rodina

Heslom letného tábora OMD je, aby dovolenkové dni boli pohodové pre všetkých jeho účastníkov. A táto úloha je v Zuberci v plnej miere naplňovaná. Potvrdili nám to aj Sedlákovci z Novák, ktorí sú už na jedenástom letnom tábore OMD. Ako sme sa dozvedeli, penzión Antares ich potešil hneď po príchode.

„Každé zariadenie, v ktorom sme v minulých rokoch boli, malo svoje výhody i nevýhody. V Zuberci nás okamžite zaujalo komfortné ubytovanie. Takú veľkú, priestrannú a aj pre vozičkára pohodlnú izbu sme ešte nikdy nemali,“ pochvaľovala si Jana Sedláková.

 

 

 

Dodala, že aj príroda je pod Roháčmi prekrásna. A syn Michal, ktorý od narodenia trpí svalovou dystrofiou, sa vďaka udržiavaným komunikáciám dostane takmer až k úpätiu hôr. Spolu s ostatnými vozičkármi a asistentmi si často robia výlety do blízkej prírody. Takže Zuberec ponúka viaceré benefity.

„Izby sú skutočne veľké a nie je problém sa v nich na vozíku otočiť. V penzióne mi však chýba väčšia spoločenská miestnosť, kde by sme sa mohli viacerí stretnúť. Keď je pekne, tento chýbajúci priestor nahrádza priestranná terasa za penziónom. No keď zaprší…,“ ponúkol svoj postreh zo zubereckého pobytu Michal Sedlák na elektrickom invalidnom vozíku. Na túto poznámku súhlasne prikývol aj jeho brat Pavol, ktorý robí asistenta inému chalanovi.

V letnom tábore ODM je to taký nepísaný zvyk, že zdravý nerobí asistenta svojmu súrodencovi, ale niekomu inému. Aj to je určitá forma aspoň chvíľkového nabúrania životného stereotypu. Nemyslíte si však, že Michal dostal úplne neznámeho asistenta a Paľo pomáhal inému neznámemu vozičkárovi. Letný tábor OMD, to je jedna veľká rodina.

 

Priateľstvá, ktoré skutočne pretrvávajú až za hrob

„Takých osem, deväť rodín sa každé leto stretávame už niekoľko rokov. Tábor vytvára veľmi silné priateľské vzťahy. Veď v kontakte sme stále aj s tými, ktorých deti už nie sú medzi nami, podľahli chorobe. Keď môžu, prídu nás do tábora pozrieť. Tie naše priateľstvá sú tak hlboko zakorenené, že pretrvávajú až za hrob,“ vyslovil hlbokú myšlienku Ján Sedlák. Dodal, že tieto tábory sú pre celú rodinu veľmi prospešné, lebo len raz do roka môžu spolu prežívať také krásne pohodové chvíle. „To, čo pre nás znamená letný tábor OMD, možno vyjadriť jednou vetou – hneď po skončení tábora sa tešíme na budúci rok,“ vyhlásil J. Sedlák.

Výnimočnú atmosféru letného tábora OMD potvrdzuje aj animátor Juraj Cvik, ktorý ho začal viesť, keď jeho účastníci boli ešte malými deťmi. Za ten čas vyrástli a vytvorili si cenné priateľstvá. Navzájom si pomáhajú a podporujú sa nielen počas letného pobytu.

„Počas tých rokov sa medzi deťmi, rodičmi a tiež asistentmi utvorili pevné vzťahy, ktoré sa pretavujú do stretávania aj v čase mimo tábora,“ povedal Juraj Cvik.

Dodal, že zdravotne postihnutí účastníci tábora, rodičia, zdraví súrodenci i asistenti sa tešia nielen na stretnutie,  ale aj na program, ktorý si pre nich nachystáme. Každý rok sú to nové hry, súťaže, nezabúdame aspoň na jeden spoločný celodenný výlet.

Inak tomu nebolo ani tohto roku v Zuberci. Mnohí účastníci tábora boli veľmi spokojní, že do programu bolo zaradené informačno-praktické stretnutie so servisnými pracovníkmi banskobystrickej spoločnosti Letmo, ktorá robí život na vozíku lepším. Ešte pred začiatkom prezentácie odstránili drobné poruchy na vozíkoch rôznych značiek. A keďže niektorí mali pochybnosti o správnom postupe, radili im, kde a ako  žiadať o opravu pokazených vozíkov.

 

Aj keď je cena porovnateľná, zákazník nakoniec ušetrí

Lákadlom prezentácie firmy Letmo pred penziónom Antares  boli tri produkty – dva elektrické vozíky a prídavný pohon na mechanickom vozíku. Neplánovane viacerých účastníkov tábora zaujala aj prestavba „mestského“ vozíka Quickie Neon. S pomocou na trhu nových odpružených kolies LoopWheelsprídavného kolieska FreeWheel z neho v krátkom čase vznikol terénny model. A niektorí účastníci tábora si ho aj vyskúšali.

Predstavovanými elektrickými vozíkmi Puma 40 a 20 holandského výrobcu spoločnosť Letmo rozširuje svoju ponuku elektrických vozíkov Quickie. Keďže ide o úplne novú značku na slovenskom trhu, zatiaľ môžeme vychádzať len z odborných recenzií zo zahraničia. A tie sú veľmi pozitívne, takže zákazníci budú isto spokojní.

 „Táto značka nás zaujala aj tým, že viaceré kvalitatívne prvky vozíka, za ktoré sa u iných výrobcov dopláca, sú v štandardnej výbave bez doplatku. Takže, aj keď je cena porovnateľná s obdobnými typmi, v konečnom dôsledku zákazník ušetrí. A to je cieľom našich aktivít,“ uviedol Michal Crman, technik Letmo Banská Bystrica.

Stredobodom záujmu však bol prídavný pohon WheelDrive na najľahšom skladacom mechanickom vozíku Quickie Xenon 2. Ten v podstate z mechanického vytvorí ultraľahký elektrický vozík. Pohon prostredníctvom tlačidiel priamo na kolese umožňuje jazdu na troch podporných stupňoch so špeciálnymi jazdnými vlastnosťami. Každé koleso má vlastnú vymeniteľnú batériu, čo umožňuje kúpou rezervných batérií zdvojnásobiť bežný dojazd vozíka.

 „Výhodou pohonu WheelDrive je, že je ľahko namontovateľný na ktorýkoľvek odľahčený či štandardný vozík. Kedykoľvek tiež možno spätne nasadiť na vozík pôvodné kolesá bez použitia akéhokoľvek náradia,“ uviedol M. Crman.

Jazdu na tomto špeciálnom vozíku absolvovali viacerí vozičkári. A aj vďaka tejto jazde budú letný tábor OMD v Zuberci hodnotiť ako ďalší vydarený ročník. Spomínať naň budú až do leta budúceho roka, kedy ich organizácia muskulárnych dystrofikov pozve na ďalšie letné stretnutie.

Uskutoční sa aj tradičné letné sústredenie boccistov

Letný tábor OMD pod Roháčmi nebol jediný, ktorý tento rok pre svojich členov zorganizovalo občianske združenie OMD v SR. V priebehu júla sa stretli deti s nervovosvalovým ochorením na Duchonke a v Čičmanoch. Ozdravný pobyt na  Zemplínskej Šírave bol organizovaný bez vekového obmedzenia a tvorivý tábor ostal verný rekreačnej oblasti Duchonka.

V auguste sa v Čičmanoch uskutoční ešte tradičné IV. letné sústredenie prívržencov obľúbeného paraolympijského športu boccia. Účastníkov čakajú trojfázové tréningy pod taktovkou trénera Ondreja Bašták Ďurána, regeneračné masáže a veľa spoločenských aktivít. Sústredenie organizačne zabezpečuje klub OMD Farfalletta zo Žiliny. Zúčastní sa ho minimálne 20 boccistov z klubov Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR.

(j.szabo@vozickar.sk)

Napíšte váš názor