Ako sa budem presúvať na vozík?

Ako sa budem presúvať na vozík?

Naučený spôsob presunu na vozík musíte rovnako zohľadniť pri konfigurácii vozíka.

Čím menej aktívny a fyzicky zdatný je užívateľ, tým viac “prekážok” mu musíme z cesty “dať preč”. Tými prekážkami sú hlavne bočnice, blatníky a stupačky. Preto je vhodné vybrať vozík s odklopnými bočnicami (aj blatníky môžu byť odklopné) a odnimateľnými stupačkami. Kolmú prednú časť (po odklopení stupačiek) ocení mnoho užívateľov pri kolmom presadaní na toaletu a do vane.

Aktívny užívateľ presadne aj z vozíka s integrovanou prednou stupačkou. Tí najaktívnejší (s dobrou stabilitou a dostatočnou silou hornej časti tela) zvládajú aj naloženie vozíka s pevným rámom cez seba na sedadlo spolujazdca.

Poznámka: Odklopné stupačky a oddelené stupátka zvyšujú hmotnosť vozíka a robia celý rám menej stabilným. Táto konfigurácia síce možno uľahčí presun na posteľ, ale veľmi znevýhodní užívateľa pri všetkých ostatných každodenných úkonoch!

Preto je veľmi prínosné natrénovať presun do auta/na posteľ z boku (pri používaní vozíka s integrovanou prednou časťou).

Poznámka: V začiatkoch nácviku presunu do auta (ale aj na posteľ) je možné využiť tzv. dosku na presun (pevná, klzká doska s vykrojením na koleso vozíka).

Pri najnovších vozíkoch sa začal vyskytovať automatický zámok zloženého vozíka (napr. Quickie Locking System). Vďaka nemu sa vozík pri nakladaní nerozloží.