Komplexnosť dáva zmysel

Za dve desaťročia existencie spoločnosti LetMo sme vytvorili sortiment, ktorý poskytuje technické riešenia pre širokú škálu používateľov invalidných vozíkov a klientov s problémami s mobilitou. Každoročne dopĺňame sortiment, aby sme našim klientom umožnili žiť čo najaktívnejší život.
V tomto sprievodcovi nájdete množstvo zaujímavých doplnkov, o ktorých existencii mnohí z vás ani netušili. Aby bol náš sortiment čo najprehľadnejší, snažili sme sa ho zoskupiť podľa cieľových skupín.

AKTÍVNY TETRAPLEGIK

Pod týmto označením vnímame používateľa mechanického vozíka, ktorý bojuje o to být maximálně soběstačný. Na pohyb a presun niekedy potrebuje podobné pomôcky ako aktívny paraplegik, len s mierne upravenou konfiguráciou.

Napriek tomu sme sa pokúsili nájsť súbor pomôcok, ktoré aktívnemu tetraplegikovi výrazne zlepšia život.

Na začiatku je potrebné uviesť na pravú mieru názvoslovie. Slová “kvadruplegia” a “tetraplegia” znamenajú to isté: ochrnutie pod krkom, ktoré postihuje všetky končatiny. Dôvodom existencie dvoch pojmov s rovnakým významom sú rozdiely v starovekých jazykoch.

V týchto termínoch sú zahrnuté tri staroveké koreňové slová z dvoch rôznych jazykov:

Kvadri-: Toto koreňové slovo je latinské a znamená “štyri”.
Tetra-: Toto koreňové slovo je grécke a tiež znamená “štyri”.
plegia: Toto koreňové slovo znamená v gréčtine “ochrnutie”.
Hoci teda obe slová znamenajú to isté, “kvadriplégia” je zmesou latinčiny a gréčtiny. Odborníci zvyčajne považujú za správny termín “tetraplegia”, pretože nemieša časti dvoch rôznych jazykov.

Ak si predstavíme typický deň aktívneho paraplegika, určite k nemu patrí ultraľahký invalidný vozík a kvalitná antidekubitná sedačka. To je absolútny základ. 

Vozík však musí byť vybavený pogumovanými obručami prípadne v kombinácii so špeciálnymi rukavicami Chiba tetra.
Presun na vozík a z vozíka uľahčí prenosná doska a dlhšie trasy uľahčí prídavný pohon. Prídavný pohon existuje aj vo verzii Tetra.
Tetraplegia so sebou prináša nielen obmedzenia v úchope, ale aj stabilite na vozíku. Najmä pri používaní prídavných pohonov je dobré doplniť vozík kontúrovanou opierkou chrbta alebo opierkou chrbta s bočnými pelotami.

Aké sú vaše skúsenosti? Ak v tomto zozname chýba niečo, čo sami používate, určite nám napíšte na info@letmo.sk, radi to do zoznamu odporúčaní doplníme.

Čo odporúča LetMo?

Ktorý vozík na zvládanie každodenných výziev?

Pokiaľ ide o pevný rám, potom QUICKIE Nitrum, pokiaľ ide o skladací rám, potom QUICKIE Xenon.
PROGEO Ego má tiež zaujímavé skladanie, najmä ak ho skladáte zo sedadla vodiča.

Sedačku a opierku chrbta?

Určite odporúčame zvážiť pevnú chrbtovú opierku, napríklad TARTA Boost alebo JAY3. TARTA Boost je novinka, ktorá kombinuje mierne tvarovanie s kontrolovanou flexibilitou.
Zo sedačiek môžeme spomenúť JAY Active alebo JAY Balance s technológiou Cryo.

Pre rýchlosť a vietor vo vlasoch?

KLAXON Power Tetra určite poteší celú rodinu, pretože už nebudete brzdou. 🙂
KLAXON Monster sa skvele hodí na pláž alebo do snehu.

Pomôcka, o ktorej ste možno nevedeli?

No, je ich veľa. Freewheel pre ľahší pohyb po tráve a nerovnom teréne, Quokka bag ako vhodný úložný priestor pre peňaženku, ale aj držiak na nápoje sa na festivale bude hodiť.

Produkty, ktoré by mohol oceniť aktívny tetraplegik

Možno Vás zaujmú aj tieto články

seminář Principy správného sedenia - NRC Kováčová

Principy správneho sedenia – seminár v NRC Kováčová

V piatok 12. mája 2023 sa v NRC Kováčová uskutočnil celodenný seminár na tému ” Princípy správneho sedenia”. Prednášajúcou bola pani Zdeňka Faltýnková, odborníčka na…
Čítať viac