Komplexnosť dáva zmysel

Za dve desaťročia existencie spoločnosti LetMo sme vytvorili sortiment, ktorý poskytuje technické riešenia pre širokú škálu používateľov invalidných vozíkov a klientov s problémami s mobilitou. Každoročne dopĺňame sortiment, aby sme našim klientom umožnili žiť čo najaktívnejší život.
V tomto sprievodcovi nájdete množstvo zaujímavých doplnkov, o ktorých existencii mnohí z vás ani netušili. Aby bol náš sortiment čo najprehľadnejší, snažili sme sa ho zoskupiť podľa cieľových skupín.

SVALOVÁ DYSTROFIA

Svalová dystrofia (Muscular dystrophy) je skupina ochorení, ktoré vedú k oslabeniu samotných svalov, nie k oslabeniu spôsobenému poruchou nervového systému.

Pod týmto označením vnímame používateľa invalidného vozíka, ktorého potreby sa časom zvyšujú, ale rýchlosť progresie sa líši podľa typu.

Máme teda klientov, ktorí používajú čisto mechanické invalidné vozíky, invalidné vozíky kombinované s prídavným pohonom, ale samozrejme aj používateľov elektrických invalidných vozíkov.

V počiatočných štádiách klienti používajú mechanický invalidný vozík len ako odľahčovaciu pomôcku. Vzhľadom na stratu svalovej kapacity sa odporúča zvoliť odľahčený invalidný vozík. Ak sa pohyb stane problémom, invalidný vozík je možné kombinovať s prídavným pohonom (napr. Smartdrive).
Najpokročilejšou technickou formou je samozrejme elektrický invalidný vozík.
Na zvládnutie presunov pomôže v počiatočných štádiách transferová doska, ale na druhom póle technických možností sú napríklad stropné zdviháky.

Aké sú vaše skúsenosti? Ak v tomto zozname chýba niečo, čo sami používate, určite nám napíšte na info@letmo.sk, radi to do zoznamu odporúčaní doplníme.

A ak potrebujete dávku motivácie, pozrite si profil Petry na TikToku. Vytvára úžasný obsah a servíruje skúsenosti z prvej ruky.

Obrovský rešpekt za jej prístup, prácu a zdieľanie.

Čo odporúča LetMo?

Ktorý vozík je vhodný pre pacientov so svalovou dystrofiou?

Ide o zložitú otázku, ktorá sa delí na mechanické a elektrické vozíky.
Ak hovoríme o mechanických, samozrejme (nielen dystrofici) ocenia čo najľahší vozík. Ak ešte dokáže samostatne chodiť alebo sa presúvať, zvyčajne ocení odklopné stupačky. Takmer každý invalidný vozík je možné dovybaviť aj prídavným pohonom, ktorý môže byť zaujímavým technickým medzistupňom k elektrickému vozíku.

Čo sedačka a opierka chrbta?

Spoločnosť Letmo sa už mnoho rokov venuje zásadám správneho sedenia. Pre svalových dystrofikov je však "všetko trochu inak".

Ich požiadavky na sedenie nie sú totožné s požiadavkami napríklad paraplegikov. Potreba antidekubitnej ochrany nie je takou prioritou, ale namiesto toho očakávajú len minimálne tvarovanie, aby mohli využiť všetky zvyšky síl na pohyb alebo odľahčenie počas sedenia. Naopak, chrbtové opierky sú prospešné pre celú cieľovú skupinu používateľov invalidných vozíkov vrátane dystrofikov.

Len treba zvážiť, či hľadáme riešenie na pohodlné dlhodobé sedenie alebo napríklad výrazne tvarovanú chrbtovú opierku na zabezpečenie stability pri jazde autom.

Pre rýchlosť a vietor vo vlasoch?

Mnohí ľudia trpiaci svalovou dystrofiou vedú veľmi aktívny život a potrebujú sa rýchlo pohybovať (či už do školy, práce alebo na zvládnutie každodenných úloh).
Už sme spomínali, že k mechanickým invalidným vozíkom možno pripojiť prídavné pohony, ako napríklad Smartdrive. V prípade elektrických vozíkov závisí od prostredia, v ktorom sa budú používať. Máme vozíky so stredným pohonom (ideálne do interiéru, kancelárie a školy), ale na druhej strane spektra máme aj veľmi terénne riešenia, ako napríklad Extreme X8.

Pomôcka, o ktorej ste možno nevedeli?

Niekedy ide o maličkosti. Taška Quokka môže mať váš telefón po ruke, malá taška môže ukryť pláštenku a Uribag môže pomôcť v núdzi. Sledujte našu stránku a určite nájdete množstvo vychytávok, ktoré vám neustále prinášame.

Produkty, ktoré by mohol oceniť svalový dystrofik

Možno Vás zaujmú aj tieto články

seminář Principy správného sedenia - NRC Kováčová

Principy správneho sedenia – seminár v NRC Kováčová

V piatok 12. mája 2023 sa v NRC Kováčová uskutočnil celodenný seminár na tému ” Princípy správneho sedenia”. Prednášajúcou bola pani Zdeňka Faltýnková, odborníčka na…
Čítať viac